Неліквідні пластики, або Утилізувати не можна викинути

На нашій станції ми приймаємо на переробку більше 40 позицій вторинних матеріалів. Деякі пластики, на жаль, взагалі не підлягають переробці або їх неможливо ідентифікувати через відсутність маркування. Також неможливо переробити багатокомпонентні паковання, що складаються з різних пластиків, напилення тощо. Серед таких — дой-пак паковання від кетчупу або від вологого корму для тварин.

Найпоширеніші паковання, що не переробляються

  • З-під кетчупу й гірчиці;
  • вакуумні паковання;
  • вся одноразова пластикова тара — лотки з кулінарії, пластиковий посуд.

Ми дуже просимо максимально відмовлятися від такого паковання і знаходити аналоги товарів у кращому пакуванні. Так ви одразу робите дві класні справи: 

  • зменшуєте утворення сміття, що не підлягає переробці
  • даємо зрозуміти виробнику, що чекаємо від нього більш відповідальних кроків щодо вибору паковання 

А якщо все одно назбирався неліквід?

Розуміємо, що за один день відмовитися або замінити товари в непридатному для переробки упакуванні — складно. Однак ви можете поступово ставати на цей екошлях.

Отже, ви можете здати нам неліквідний пластик, зібравши його в окремий пакет. Усі ці пластики ми відправляємо на завод «Тарком Екосервіс», де його спалюють за високих температур. Ми довіряємо нашому партнеру, бо він спеціалізується на утилізації небезпечних відходів. 

Ця послуга платна, бо утилізація на підприємстві — недешеве задоволення.
Радимо вам назбирати великий пакунок і вже потім здавати його на утилізацію. 

Пакет на 120 л виглядає так

Ви також можете принести пластики у своїх пакетах, а наші консультанти допоможуть все відсортувати й перекласти у спеціальні мішки. 

Основна умова — все має бути чистим і сухим. Обов’язково. Ніяких винятків. Будь-які брудні пластики, паковання із залишками продуктів або запахом ми не приймемо. 

Важливо: не всі речі можна здавати на високотемпературне спалювання.

Не приймаємо небезпечні відходи (батарейки, лампи, термометри, ліки) й те, що контактувало з рідинами тіла. Детальніше дивіться в повному переліку відходів, які ми за жодних умов не приймаємо на високотемпературне спалювання.

 Накопичені за пів року неліквідні пластики чекають відвантаження на спалювання

Чому треба мити пластик, що відправляємо на спалювання?

Перш ніж відвантажити партію неліквідів на спалювання, ми їх збираємо, пресуємо й накопичуємо на нашому складі. Все це може тривати до пів року. Важливо, щоб упродовж цього часу в просторі станції не було жодних органічних решток і запахів, що можуть привабити тарганів або щурів. Ми орендуємо приміщення станції і маємо дуже суворі зобов’язання перед орендодавцями. Якщо їх не дотримуватимемо — станції на цьому місці не буде. 

Як із вторсировиною, з неліквідом також працюють наші консультанти й робочі. Ми поважаємо всіх наших працівників, тому створюємо для них максимально комфортні умови праці. Їхній труд — нелегкий, тож мати справу зі смердючими рештками — не те, до чого ми прагнемо. Тому просимо і вас поважати нашу роботу й дотримуватися правил. 

Де відбувається високотемпературне спалювання і чи безпечне воно?

Спалювання ми довіряємо компанії «Тарком Екосервіс». Підприємство, що спеціалізується на утилізації небезпечних відходів, знаходиться в Обухівському районі. Технології, які використовують на цьому підприємстві — вищого класу, аніж ті, які зазвичай застосовують для спалювання твердих побутових відходів (ТПВ). 

Завантажуємо фуру

«Тарком Екосервіс» не просто утилізує відходи, а й виробляє при цьому теплову енергію на базі газогенераторної печі. Отриману енергію використовують для опалення теплиць поруч. Вирощені овочі експортують у Європу. Компанія має сертифікати органічної продукції, а перед продажем із кожної партії беруть проби, тож нарікань немає.

Обладнання, яке використовують на підприємстві, пройшло низку перевірок. Воно відповідає вимогам екологічної, санітарно-епідеміологічної та пожежної безпеки. Зі всіма необхідними дозвільними документами можна ознайомитись на сайті підприємства. Також ліцензія на ведення їхньої діяльності є на сайті Міністерства енергетики та захисту довкілля.

Високотемпературне спалювання відходів відбувається з керованою температурою до 1300°С, в печі спеціальної конструкції, з допалюванням утворених газів і хімічним очищенням викидів, що утворюються.

Технологія рекомендована до використання як найкраща для термічної утилізації небезпечних відходів. Вона відповідає Директиві Європейського Союзу 2000/76, що жорстко регламентує технологію спалювання небезпечних відходів.

Золу від спалювання захоронюють на полігоні. Наразі в Україні так роблять усі, хто має сміттєспалювальні установки. Сподіваємося, з часом ми зможемо дійти до технологій вищого рівня, коли золу додаватимуть до складу будівельних матеріалів.

Послуги, які надає «Тарком Екосервіс» відповідають вимогам чинного законодавства України у сфері поводження з небезпечними відходами I-IV класу. Компанія розповідає, як і за якими методами працює.

Ми намагаємося познайомитися з якомога більшою кількістю гравців на цьому ринку, щоб скласти власні враження про кожного. Важливі для нас фактори співпраці:

  • прозорість
  • наявність необхідних дозволів і ліцензій
  • найдосконаліша технологія
  • готовність співпрацювати не тільки з традиційним бізнесом, а й із організаціями, що мають соціальний профіль, як і наша

Чому в жодному разі не можна спалювати сміття вдома на подвір’ї  

Іноді чуємо: «Нащо мені везти до вас неліквідні пластики на спалювання та ще й платити за це, якщо можу спалити все у своєму ж дворі?». Це величезна проблема всіх регіонів України, де відсутня система поводження з відходами. Біда також в тому, що люди недостатньо знають про шкоду від спалювання пластику. 

Після поминальних днів пластикові вінки спалюють просто неба на кладовищі. Верховина, 2019

Тому вкотре повторюємо: в жодному разі не можна палити сміття, а тим більше пластики (!!!) у відкритий спосіб. Через недостатньо високу температуру й відсутність фільтрів у повітря потрапляє шалена кількість вкрай токсичних речовин. А ще утворюється токсичний попіл, який розносить вітер.

Дихати димом навіть від спалювання простого листя — у 5 разів шкідливіше, ніж дихати повітрям на трасі в час-пік! Що вже й казати про пластик. Під час неконтрольованого горінн виділяється ціла низка вкрай токсичних сполук, які осідають у навколишньому середовищі і в наших легенях. Вони невидимі, але при цьому дуже токсичні та стійкі, тобто можуть тривалий час зберігатися в ґрунті й воді. Це сполуки типу діоксинів і фуранів. Вони викликають захворювання дихальних шляхів і можуть провокувати рак. 

Це одна з причин, чому ми вважаємо звалища вкрай токсичними. Адже щороку в теплий сезон вони горять, і сусідні населені пункти накриває токсичним димом. Раніше ми детально розповідали, що саме відбувається, коли горить сміттєзвалище.

Тож ще раз наголошуємо: ніколи й нізащо не спалюйте сміття відкритим способом на подвір’ї. Якщо ви бачите, що хтось це робить — викликайте поліцію. 

Як передати сміття на спалювання, якщо я не можу приїхати на станцію?

Якщо ви мешкаєте не в Києві або у вас не вистачає часу завітати до нас — ми  потурбувались про це. Неліквідні пластики (а також пластики на переробку) ви можете надіслати нам поштою