Чому привезти вторсировину безкоштовно недостатньо для стабільної роботи станції

Питання, яке ми найчастіше чуємо від нових людей, які ще не до кінця розуміютm специфіку нашої роботи: «Я ж привожу вам вторсировину і віддаю безкоштовно, чому ви ще маєте фінансові проблеми? Як тоді працюють заготівельники, які ще й гроші платять людям?»

Усе просто. Прибутки, які ми отримуємо від продажу вторсировини, не покривають навіть третину витрат станції (не кажучи вже про витрати всієї організації).

Пояснюємо детально, чому все так.

Локація: розташування, приміщення й територія

Ми орендуємо велике приміщення близько до центру — загалом майже 760 м². Сюди входить не тільки та частина, яку ви звикли бачити, приїжджаючи до нас, а й склад (на якому зберігається зібрана вторсировина), рампа й парковка. Нам потрібно сплачувати за комунальні послуги, постійне утримання й мікроремонти приміщення та ліфта.

Ми регулярно проводимо лекції, екскурсії та різні події, тож простір станції завжди має бути чистим і акуратним. Саме вирізняє нас серед будь-яких інших пунктів прийому, які ви знайдете в місті.

Тільки оренда приміщення з комунальними платежами з лютого вже коштує приблизно 95 000 грн щомісяця, тобто близько 1 140 000 грн на рік (!), залежно від вартості комунальних послуг і використаної електроенергії. Раніше за оренду ми сплачували до 50 000 грн, але ціна в 2020 році виросла, бо змінився власник приміщення.

Люди: кількість, рівень сервісу та відповідальність 

На станції позмінно працює до 24 людей. Ще декілька людей на місяць приходять волонтерити, але для злагодженої роботи, їх теж хтось має організовувати, навчати й контролювати їхні успіхи. 

Усі наші консультанти — відкриті, досвідчені й умотивовані люди, які готові відповідати на всі ваші питання. Вони постійно працюють у дуже напруженому режимі, адже у вихідні на станції буває до 500 відвідувачів. Наші консультанти зацікавлені в професійному саморозвитку, а тому постійно поглиблюють свої знання. Вони люблять свою роботу, бо знають, заради чого стараються. Тому консультанти спілкуються ввічливо й спокійно, навіть якщо у відвідувачів страшенно кепський настрій.

Це психологічно й фізично виснажлива робота, таке навантаження витримає не кожен. Тільки сильна внутрішня мотивація, відданість і високий рівень самосвідомості допомагає їм чудово виконувати свою роботу. Наші консультанти на вагу золота, це наша гордість. 

Також у нас є «невидимий легіон» — це люди, яких ви не бачите щодня, але вони теж працюють, не покладаючи рук. Це сортувальники, пресувальники й вантажники, які передивляються ще раз усю вторсировину в біг-бегах. Адже найменша невідповідність складу того чи того пластику знижує його вартість. Отже, ця частина команди пресує, складає кубиками, відвантажує та відправляє вторсировину на переробку.

Це наша касирка Оля. Ви ж помітили, що будь-які платежі ми проводимо офіційно? Хтось теж повинен прискіпливо це пильнувати.

Також у нашій команді — люди, які збирають і відправляють для вас посилки з екотоварами, які ви купуєте в нашому онлайн-магазині. І, звісно, люди, які налагоджують і координують роботу всіх на станції, яка працює 7 днів на тиждень.

Це ми згадали тільки тих, хто щодня працює безпосередньо на станції сортування. А ще ж є команда бек-офісу, яка планує й координує всю роботу, вирішує юридичні питаннями й дбає про фінансову звітність, пише для вас пости в соцмережах і відповідає на сотні (серйозно!) запитів щодня. Про них ми розповімо іншим разом.

Список вторсировини: цінна та не дуже

Є величезна різниця між цінною сировиною, яку дійсно радо приймають у багатьох пунктах (хоча зараз і ця ситуація під загрозою) та всіма іншими видами вторсировини. 

Цінна вторсировина, тобто та, яку переробники беруть в роботу: скло, алюміній, прозора PET-пляшка та макулатура (лише чиста). Це практично вичерпний перелік. Навряд чи ви знайдете локації, де у вас за гроші приймуть щось іще. 

На станції ми приймаємо більше 40 типів вторсировини. Це і кульочки, і різні пластики, з якими складно щось зробити (як-от пляшка з-під молока, поліпропілен чи пінопласт). Мало хто здогадується, яких зусиль вартує знайти заготівельника або переробника для всієї цієї вторсировини. Ми розуміємо вас, коли ви сердитеся, що не геть усе можна здати на переробку. Але правда така: все перероблятися не буде ніколи. Адже матеріал всіляких «шуршиків», упаковочок тощо настільки низькоякісний, що зробити з нього щось іще просто неможливо. Вихід один — стати екоусвідомленим та ековідповідальним споживачем, а також знаходити сучасніші, екологічно дружні упаковки.

Знайшовши переробників вторсировини, іноді їх потрібно буквально вмовити спробувати працювати з різними типами матеріалів. Як ви здогадуєтесь, це час, зусилля й нерви. Всі ж малоліквідні матеріали коштують копійки або не коштують взагалі нічого. 

Наш фаворит — комбінована упаковка типу Tetra Pak та одноразові стаканчики. Востаннє ми віддали їх за… 0 грн! Ця сировина на ринку настільки дешева, що заготівельник готовий забрати його своєю вантажівкою тільки безкоштовно, бо ще має витрати на логістику.

Натомість ми до відвантаження ще збираємо вторсировину, пресуємо її в куби, переміщуємо на склад для зберігання й накопичення. А це значить, що ми маємо оплатити:

  • роботу працівників;
  • кожен орендований метр складу;
  • тару для збирання,;
  • стрічки для пресування;
  • електроенергію.

Тож здаючи вторсировину на станцію, ви приносите нам не гроші, а роботу. 🙂 І це прекрасно, ми раді цьому! Але для того, щоб ми працювали й розвивалися, нам потрібна ваша підтримка. Найпростіше — налаштувати регулярний платіж за допомогою нашого чат-боту, який проведе вас покроково. Відмінити внесок можна там же у два кліки.

Ми завжди чекаємо на вас на станції. Приїжджайте, сортуйте з нами й підвищуйте екосвідомість разом із нами.