, ,

Основи домашньої практики роздільного збору побутових відходів.

Отже, ви прийняли рішення сортувати своє побутове сміття.

Вітаємо, це буде цікаво, і зовсім нескладно.

Процес сподобається дітям, а ваша уважність перейде на більш якісний level.

img_2273

У вас у руці предмет, який ви бажаєте відправити у відро для сміття. Уважно подивіться на нього, можна сказати, познайомтеся. Нечасто доводиться розглядати банки, пляшки та обгортки, чи не так? Гаразд, жарти геть. Приступимо!

З чого зроблений цей предмет? Пластик? Скло? Папір? Метал? Саме ці елементи ми будемо збирати, тому що вони вдруге переробляються, повертаються до виробничого процесу і стають новими товарами — упаковкою, тарою, і навіть одягом.

img_0231

Дотримуйтесь правила — брудну упаковку промивати проточною водою. Так ви збережете якість повітря в своїй квартирі, в пакеті не заведеться пліснява. Жирні контейнери промивайте з краплею миючого засобу, все інше досить просто прополоскати(50-100 мл води, не більше вам знадобиться), вміст пакетів ретельно витрушуйте, щоб там не залишалися крихти, інша їжа. Промиті контейнери і тару можна залишити підсушитися на підносі (не завадить в господарстві).

Друге правило — все максимально стискати і ущільнювати — ПЕТ пляшку, алюмінієву бляшанку, Tetra Pak пакет і паперову коробку з під кукурудзяних хлоп’їв треба зменшити у розмірах.

Папір.

Вона ж — макулатура. З цим, начебто все зрозуміло. Зошити, журнали, книги, альбоми, картонні коробки, лотки для яєць (а-ля пап’є-маше) — це папір. Збирайте папір в пакет або картонну коробку (можуть стояти на балконі, якщо він засклений).

img_2248

Але не все те папір, що таким виглядає.

Це не папір.

Касові чеки — це термопапір, категорично не годиться в макулатуру, а ще він дещо небезпечний.

Туалетний папір — в принципі папір. Але, по-перше, він вже є продуктом вторинної переробки, і він швидко розкладається в землі (якщо прикопати або присипати землею в компостній купі) і не представляє небезпеки для навколишнього середовища. Так само як і паперові серветки (трішки шкідливі — пофарбовані малюнком серветки) вони безпечні для землі, швидко розпадаються, компостуються і стають знову ж землею. Сміливо викидайте їх у відро для сміття, або додайте до компосту (не забудьте присипати і полити, щоб не розлетілося на чотири сторони).

Змішана упаковка Tetra Pak — дуже часто її плутають з папером, але вона має ще декілька шарів поліетилену та алюміній.

Паперові стаканчики — також мають шару поліетилену всередині — це не чистий папір, тому складайте їх краще до пластика.

Скло.

Годяться цілі пляшки різних кольорів і склобій. А також ампули, флакони від кремів, туалетної води, ліків і т.д. З наклейками, але без пластикових деталей, які можна зняти, зрізати і відправити в «пластиковий» контейнер. Збираємо їх в пакет або ставимо красивою «батареєю» уздовж стіни на балконі.

img_2242

Годяться в переробку, але збираються окремо — ударостійке скло, жаростійкий посуд, Gorilla Glass і подібне їм скло. Якщо звичайне скло з’єднати зі спеціальним, то сировину буде безнадійно зіпсовано, це головний біль скляних заводів.

Метал.

Консерви, баночки з-під кукурудзи (і іншого), банки з-під фарби (в тому числі з висохлою фарбою всередині), кришки від скляних пляшок, лом (зіпсований домашній інвентар / інструмент з металу, наприклад), алюмінієві бляшанки (пиво, газовані напої). Можна збирати в окремий пакет фольгу.

img_2247

Взагалі, досвіду масової здачі фольги населенням у нас в країні немає, але якщо її почнуть все ж здавати, то підприємства швидко підлаштуються під таку пропозицію. Тому її ми збирати будемо теж, але в окремий пакетик, для експерименту.

img_0246

Пластик.

Ми не будемо вимагати від вас вивчати коди переробки, якщо що, то їх завжди можна знайти у вільному доступі в Вікіпедії.

Пластик. Він різний. Легкий, зручний, численний, теж годиться на вторинну переробку, дуже довго не розкладається — до 1000 років.

Якщо пластик впорядкувати за кодами переробок і відправити на завод, то його там помиють, відокремлять від нього папір у вигляді наклейок, висушать, потім зменьшать до гранул або пластівців. З яких потім знову можна зробити нову упаковку і тару.

Якщо його здати однією купою, то він буде вважатися сміттям, тому вам за нього не заплатять. Збір PET-пляшок, до речі — один з видів доходу у представників «соціального дна» — бо це найпоширеніша та найцінніша пластикова вторсировина.

Пластик зручно попередньо сортувати, так він буде займати значно менше місця. Протягом тижня в контейнері накопичуються всі види пластику, які в кінці тижня можна розштовхати по різних пакетах.

  1. Пакети.

Будь-яка упаковка — від хліба, крабових паличок, печива, цукерок, миючих засобів, шоколадок і сиру. Сильно забруднені екземпляри краще промити. Важливо — щоб усередині ви не виявили жорсткий шар металевого кольору, що вказує на те, що це упаковка змішаного типу (про це буде докладно описано нижче).

До речі, ви знали, що поліетиленові та целофанові пакети — не одне й те саме? Другий, до речі, більш екологічний і солодкий на смак, якщо його спробувати лизнути. Тому що він містить гліцерин.

img_2280

     2. Різні контейнери, склянки, пляшки, кришки, соломинки, упаковка від побутової хімії або засобів по догляду.

Все бажано тримати чистим (це неодмінна умова в Європі). Набрати в пляшечку воду, закрутити кришку, струснути, вилити воду.

Вся процедура — 1-2 хвилини. Зовнішню обгортку із пластику знімати не потрібно. Кришки знімати обов’язково.

Взуйте тапки, і потопчіться по пляшці або контейнеру, так він стане компактним і буде займати менше місця.

Зверніть увагу, що деякі контейнери мають шар паперу. Ми його відокремлюємо і відправляємо до макулатури.

img_2274

Пластмаса.

Наприклад, зіпсовані іграшки, або старі фломастери і ручки. Якщо на них немає коду переробки (такий трикутничок зі стрілками і цифрою посередині), то утилізувати такі вироби з пластмаси буде складніше. Різні види пластмас мають різні температури кипіння, і якщо ви візьмете сировину з різними якостями, розплавити її в одному «казані» не вийде, бо не отримаєте стабільну форму виробу. Тому виробники бояться зв’язуватися з побутовим пластиковим ломом. А це часто неякісні китайські іграшки і деталі, які сильно небезпечні за своїм складом.

Намагайтеся купувати іграшки, на поверхні яких (або на упаковці яких) є код переробки.

Пінопласт.

В який були упаковані гаджети і інша техніка. Буває не тільки білим.

penoplast_0

До речі, лоточки з вспіненого полістиролу — це також пінопласт.

img_1391

Змішані упаковки.

Це такі упаковки, які можуть зовні виглядати як паперові або пластикові, але насправді складаються з декількох видів фракцій.

Паперові стаканчики мають шар пластику всередині. А ви як думали? Без пластика стаканчик швидко промокне, або ви будете пити каву з присмаком картону. Сумнівне задоволення б вийшло … За таким же принципом влаштований одноразовий паперовий посуд.

Або упаковка для спецій, ванільного цукру, розпушувача і подібного. Без шару пластика всередині, вміст пакету може відволожитися, втратити аромат, та й пакет може елементарно порватися, тому всередині у нього є шар полімеру, що перешкоджає доступу повітря в пакет і додає йому міцності.

img_0248

Пакети Tetra Pak, ELOPAK, SIG і подібні до них.

Зовні вони зроблені з картону, але всередині мають шар поліетилену, а в разі TetraPak — шар алюмінію (що захищає вміст упаковки від згубної, руйнівної дії сонячних променів).

В Україні є завод по переробці пакетів TetraPak, який переробляє в тому числі і подібну йому упаковку. Але пунктів прийому таких пакетів немає. Поки що. Але на #МайстерДобрихСправ їх принести можна. Ми їх на переробку передаємо.

img_0235

Відокремлюйте пластикові елементи, які у TetraPak знімаються легко, у ELOPAK — складніше. Взагалі, цього можна не робити, на заводі їх з легкістю знімуть машини.

Щоб промити вміст пакета, його можна надірвати збоку.

Гнучка упаковка для згущеного молока, соусів, гірчиці, кетчупу і т.д (код переробки — C / LDPE).

Зовні виглядає пластиковим, але всередині має шар алюмінію і ще один шар поліетилену. Вимагає спеціальної технології для переробки. В Україні такої технології, за нашими даними, немає. У переробку годиться тільки пластикова кришечка. Робіть висновки.

img_1393

Упаковка для пігулок, стіки від кави.

Містить пластик і алюміній. Будемо збирати окремо.

Практично все інше йде в звичайне відро для сміття. Як не сумно констатувати, але у нас є досить великий перелік небезпечних побутових відходів, які відправляються щоденно на полігон. Один з найсумніших випадків — дитячі підгузники.

Дуже бажано зважити окремо кожен вид вторсировини. Це буде корисно для статистики і оцінки масштабів споживання сім’ї. І сфотографувати. На пам’ять. Результати оприлюднюйте в соціальних мережах з хештегом #сортую — будемо скідкувати за вашим досвідом.

Отже, це був початковий рівень домашнього сортування.

Про домашнє компостування харчових відходів ви можете ознайомитися тут, дачникам цей спосіб повинен сподобатися!

 

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *