Хто і коли буде переробляти батарейки в Україні ?

Люба Колосовська, лідерка громадського проекту «Батарейки, здавайтеся!»розповідає журналу «Екологія Підприємства» про створення українського батареєчного руху і плани організації на 2017 рік.

«Батарейки, здавайтеся!» — найбільша волонтерська мережа зі збору батарейок в Україні, яка налічує 1246 пунктів, 750 координаторів та охоплює 24 області.

У 2016 році наша команда зробила історичний крок — зібрала за стіл переговорів 12 компаній — імпортерів батарейок, щоб вирішити проблему по-європейськи: закласти вартість утилізації у ціну кожної нової батарейки.

Водночас асоціація імпортерів, над створенням якої ми працюємо, буде доплачувати заводам за переробку. Про те, яким чином це буде працювати і як зацікавлені підприємства можуть підключитись, поговоримо у цій статті.

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

Історія проекту «Батарейки, здавайтеся!» почалася у м. Дніпро після трагічної події — вбивства еколога Володимира Гончаренка, голови організації «За право громадян на екологічну безпеку».

Разом із командою однодумців ми вирішили продовжити справу Гончаренка, але за іншим прин- ципом: до всього, що робимо, максимально залучати людей, щоб екологічний рух став настільки потужним, що вбивство окремого діяча не мало б сенсу. Так з’явився екологічний рух «Екодніпро», а згодом, у 2013 році, наш перший великий проект — «Батарейки, здавайтеся!».

Чому батарейки? Тому що саме на них був суспільний запит. Люди приходили до нас із запитанням: куди подіти старі батарейки? В той час завод «Аргентум» у Львові оголосив про програму безкоштовного прийому батарейок на переробку, і ми подумали: чому б не спробувати. Але замість того, щоб відкривати пункти прийому батарейок власноруч, ми обрали принципово інший підхід: до збору батарейок може підключитись кожен громадянин чи організація, взявши частину відповідальності на себе. Для цього треба всього лише отримати від нас поліграфічні матеріали, встановити прозорий бокс, додати його на мапу, а потім, коли назбирається певна кількість батарейок, — привезти їх на перевалочний пункт.

ПЕРШІ РЕЗУЛЬТАТИ ТА ПЕРШІ ТРУДНОЩІ

Коли кажуть, що українці пасивні й не хочуть нічого робити — не вірте! Адже з перших днів мережа «Батарейки, здавайтеся!» росла як на дріжджах. Із початкових 20 пунктів у м. Дніпро за три роки ми виросли до найбільшої волонтерської мережі зі збору батарейок, яка зараз налічує понад 1200 зареєстрованих пунктів. Під’їзди, магазини, офіси, навчальні заклади, лікарні, підприємства — до нашої мережі підключаються пункти різних типів.

Зараз наша мережа охоплює всі 24 області України, у нас 32 координатори (локальні організатори в населених пунктах) та близько 700 волонтерів, які відкрили та обслуговують власні пункти. Люди в Україні втомились від «зради», тому коли ти пропонуєш дієвий практичний проект, багато хто з радістю готовий підключитися.

Якісні комунікації завжди були нашим пріоритетом, тому із залученням людей у нас ніколи не було проблем. Перші проблеми виникли тоді, коли завод «Аргентум» перестав оплачувати пересилку зібраних батарейок, а згодом оголосив, що переробка батарейок є збитковим процесом, отже, за нього також потрібно платити.

На той час ми вже збирали близько однієї тонни батарейок за місяць. Однак проект координується за рахунок внесків людей, тому ми не мали бюджету для оплати логістики та переробки батарейок. У зв’язку з цим довелося шукати інші підприємства, які були б зацікавлені у переробці батарейок. Спілкувалися з підприємствами у Білій Церкві, Черкасах, вели переговори з представниками європейського заводу Akkuser із Фінляндії. Крім того, вивчили досвід українського підприємства «Сігмас Еколоджі», яке робило спробу відправляти батарейки у Францію (поки що безуспішно).

Все це дало зрозуміти, що дива не буде, а «Аргентум» був правий: в усьому світі переробка батарейок є збитковим процесом, на відміну від інших видів вторинної сировини, де прибуток від продуктів переробки може окупити вартість затрачених ресурсів.

Скажімо, навіть європейським заводам за переробку однієї тонни несортованих батарейок треба доплачувати близько 400 євро. Отже, якщо ми хочемо, щоб батарейки в Україні перероблялися — хтось має за це платити. Причому тільки-но з’явиться бюджет на переробку — зацікавлені підприємства обов’язково знайдуться.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД

Коли європейські експерти проекту Twinning дізнались про результати нашої діяльності, їх дуже здивувало те, що така велика мережа підтримується лише волонтерами та внесками людей. Адже європейська практика полягає в тому, що відповідальність за збір та переробку батарейок несуть виробники та/або імпортери. Для цього у вартість кожної батарейки закладається утилізаційний збір (в Європі це близько 1–3 євроцента на батарейку), за рахунок якого й налагоджується весь процес.

Важливо, що цей утилізаційний збір іде не на рахунок незрозумілого державного фонду, як було в Україні з сумнозвісною організацією «Укрекоресурси». І в Європі, і, тим більше, в Україні така модель не може працювати ефективно через корупційні ризики.

Максимальну ефективність у Європі показала модель розширеної відповідальності виробника, коли розпорядником завдаткових коштів є спеціально створені некомерційні асоціації виробників. Вони називаються організації розширеної відповідальності виробників (PRO — producer responsibility organization).

Саме на рахунок цих організацій потрапляють утилізаційні кошти, і саме такі асоціації відповідають за те, щоб виконати визначену Європейським Союзом мету — зібрати певний відсоток батарейок на переробку. Їх засновниками є самі виробники, тобто саме виробники (а не держава чи треті особи) юридично відповідають за те, щоб відходи перероблялись.

Держава при цьому виконує роль контролера: вона має впевнитись, що організації дійсно виконують своє завдання. Для цього залучаються навіть міжнародні аудитори. Також до сфери піклування держави входить боротьба з чорним імпортом, який, за різними оцінками, на сьогодні становить близько 60 % всього імпорту батарейок в Україну.

За рахунок дієвої моделі розширеної відповідальності виробника найбільш успішні європейські країни змогли досягти показника 40 % зібраних та перероблених батарейок. Для порівняння, всі мережі збору батарейок в Україні, включаючи  нашу, відкриті як волонтерами, так і комерційними організаціями, згідно з результатам наших досліджень, збирають менше 1 % батарейок, який ввозиться в країну.

Загальний об’єм білого імпорту у 2015 році становив близько 2,5 тис. тонн батарейок.

ДІЄВА СИСТЕМА В УКРАЇНІ — МОЖЛИВА?

З одного боку, на національному рівні треба прийняти законодавство, яке зробить організацію систем розширеної відповідальності обов’язковою для всіх виробників. Над розробленням такого законодавства у сфері електронних відходів (куди входять батарейки) зараз працює робоча група, яка складається із представників Мінрегіону та експертів європейського проекту Twinning. Ми тісно співпрацюємо з цією робочою групою. Її мета — надати готовий проект реформи до кінця 2017 року. Втім, одна справа законопроект розробити, а інша — добитися голосування за нього у Верховній Раді та подальшої практичної реалізації.

Саме тому, враховуючи загальну гостроту проблеми утилізації батарейок, яка стоїть і перед нами як мережею, і перед Україною в цілому, ми вирішили реалізувати модель розширеної відповідальності виробника, не чекаючи на зміни у законодавстві. Для цього восени 2016 року ми провели безпрецедентну подію — зібрали за стіл переговорів представників 12 компаній, які імпортують батарейки в Україну. Імпортери зацікавились можливістю імплементувати європейський досвід збору та утилізації батарейок добровільно, не чекаючи змін у законах.

ОСНОВА УСПІХУ — ЗГУРТОВАНА КОМАНДА

Зібрати 12 топ-компаній та заслужити їхню довіру було непросто. Це вдалося завдяки трирічному досвіду та величезній підтримці з боку суспільства: більше 750 волонтерів, що опікуються власними пунктами у 24 областях України, їхні родини, друзі, сусіди, колеги та просто небайдужі українці — це дієвий важіль для здійснення суспільно значущих ініціатив.

Поточний етап проекту ми анонсували на сайті go.batareiky.in.ua та запропонували підтримати нашу ініціативу фінансово. Завдяки участі 340 благодійників нам вдалося зібрати 201 930 грн. Ці кошти забезпечують прицільну роботу над новим етапом проекту протягом шести місяців: перемовини з імпортерами, піар-кампанія для привернення уваги до проблеми, розробка та проведення уроків у школах та підтримка роботи мережі.

Велику роль у піар-кампанії щодо нового етапу проекту «Батарейки, здавайтеся!» відіграла скандальна фотосесія, де учасниці нашої команди сфотографувались без одягу на батарейках, аби вказати на проблему, що людство тоне у токсичних батарейках. Для цього ми використали більше 500 кг зібраних елементів живлення. У такий скандальний спосіб ми хотіли винести проблему утилізації батарейок на масовий рівень.

Фотосесія набрала більше 100 000 переглядів на Facebook, потрапила у вечірні новини «1+1», та одразу після цього резонансу на зв’язок із нами вийшли два великих імпортери батарейок, які згодом підписали меморандум про співпрацю та зараз разом з іншими входять до складу нашої робочої групи.

ЦІЛІ НА 2017 РІК

Основна мета, яку проект «Батарейки, здавайтеся!» ставить на поточний рік, — виконання всіх цілей, що заявлені на сайті go.batareiky.in.ua. І насамперед ключової з них — створення асоціації імпортерів батарейок для збору та переробки батарейок. Волонтери, які збирають батарейки в Україні, роблять величезну справу для популяризації ідеї збереження нашої природи від забруднення. Втім, якщо ми дійсно хочемо збирати хоча б 10 % від усіх батарейок, що ввозяться в країну, цього року ми маємо вийти на новий рівень: закласти вартість збору та переробки в ціну нових батарейок.

Одна із провідних цілей року — остаточно визначитися з тим, яке підприємство (чи декілька підприємств) буде переробляти зібрані нами батарейки.

ТЕПЕРІШНЯ ДОЛЯ ЗІБРАНИХ БАТАРЕЙОК

Більша частина батарейок, зібраних в рамках проекту «Батарейки, здавайтеся!», наразі відправляється на підприємство «ГТМ ЛТД» у Дніпрі, яке на добровільних засадах виконує для нас економічну оцінку собівартості сортування та переробки батарейок.

Ми називаємо їх підприємство-волонтер, адже це дослідження з доброї волі керівництва вони виконують за власний кошт. За умовами договору очікується, що публічний звіт про результати дослідження буде опублікований в кінці березня 2017 року. Наразі вони вже сконструювали промисловий прототип лінії автоматичного сортування батарейок. Отриману від «ГТМ ЛТД» інформацію ми зможемо порівняти із дослідними даними, наявними у вже згадуваного підприємства «Аргентум».

Так ми отримаємо більш об’єктивну картину про те, скільки можуть коштувати сортування та переробка батарейок в умовах України. Втім, це не означає, що саме «ГТМ ЛТД» чи «Аргентум» будуть переробляти всі українські батарейки. По-перше, тому, що вибір підприємств має здійснюватись на прозорій тендерній основі. По-друге, існує понад 14 видів батарейок, які потребують різних технологій для переробки.

Крім можливості локальної переробки, ми також досліджуємо опцію із відправкою зібраних батарейок на переробку за кордон. Втім, сподіваємось, що все-таки вийде знайти партнерів для екологічної переробки батарейок саме в Україні. Це в будь-якому разі буде дешевше, завдатковий збір буде нижчим, а отже, ми зможемо зібрати більше батарейок на утилізацію. Крім того, це ще й дозволить створити в Україні нові робочі місця.

ПРОПОЗИЦІЯ ДЛЯ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ

Всі підприємства, які мають бажання та технічний потенціал для переробки батарейок в Україні, ми запрошуємо до знайомства та співпраці. Імпортери підтвердили, що готові закласти вартість ваших послуг в ціну нових батарейок. Тепер питання в тому, хто зможе розгорнути переробку дешевше, швидше та з найменшим впливом на довкілля.

Для знайомства надішліть лист на нашу електронну адресу: go@batareiky.in.ua

або ж звертайтеся за телефонами нашого офіса:

0993116796,

0971685576,

0934841946.

Крім того, ми запрошуємо всіх долучитися до нашої мережі та почати збирати батарейки. Інформацію про те, як це зробити, можна знайти на нашому сайті — batareiky.in.ua.

Роздруковану поліграфію для відкриття пункту можна отримати у найближчого до вас координатора проекту (телефони вказані в розділі «Контакти»). Після відкриття власного пункту не забудьте додати його на наш сайт!

Щоб бути в курсі всіх новин — підписуйтесь на сторінку «Батарейки, здавайтеся!» у Facebook: fb.com/batareiky чи ВК: vk.com/batareiky.

Ми відкриті до пропозицій щодо співпраці та партнерства. Тільки разом ми зможемо зберегти Україну чистою!

Матеріал з сайту www.ecolog-ua.com

Повний текст матеріалу з фото можна подивитися тут — 2017-01 Батарейки в Екологія Підприємства

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *